Oznaczanie zawartości palmitynianu metylu w estrach metylowych kwasów tłuszczowych z wykorzystaniem spektroskopii bliskiej podczerwieni

Wojciech Golimowski , Damian Marcinkowski , Weronika Gracz , Ryszard Konieczny , Oskar Poczta , Mirosław Czechlowski , Paweł Krzaczek , Wiesław Piekarski

Content of Me palmitate (1–5% by vol.) in fatty acid Me esters (made of pork fat) was detd. by near IR spectroscopy to develop an anal. model. The absorbance in a broad 1600–1900 nm range was recommended as a base for the model applicable in industrial anal.
Autor Wojciech Golimowski (IE / CHiTŻ / KAA)
Wojciech Golimowski
- Katedra Agroinżynierii i Analizy Jakości
, Damian Marcinkowski - [Instytut Technologiczno-Przyrodniczy]
Damian Marcinkowski
, Weronika Gracz - [Instytut Technologiczno-Przyrodniczy]
Weronika Gracz
-
, Ryszard Konieczny (IE / CHiTŻ / KAA)
Ryszard Konieczny
- Katedra Agroinżynierii i Analizy Jakości
, Oskar Poczta - [Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu]
Oskar Poczta
, Mirosław Czechlowski - [Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu]
Mirosław Czechlowski
, Paweł Krzaczek - [University of Life Sciences in Lublin]
Paweł Krzaczek
, Wiesław Piekarski - [University of Life Sciences in Lublin]
Wiesław Piekarski
-
Inne wersje tytułuDetermination of methyl palmitate content in fatty acid methyl esters by near infrared spectroscopy
Tytuł czasopisma/seriiPrzemysł Chemiczny, ISSN 0033-2496, e-ISSN 2449-9951, (A 15 pkt)
Rok wydania2017
Tom96
Nr12
Paginacja2522-2526
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.5
Streszczenie w języku polskimOpisano budowę modeli kalibracyjnych metodą PLS (partial least squares regression), przeznaczonych do predykcji zawartości palmitynianu metylu w estrach metylowych tłuszczu wieprzowego, za pomocą spektrometru Vis-NIR. Dla badanych przypadków uzyskano współczynnik determinacji R2 > 0,990 dla stężeń palmitynianu metylu zmieniających się w zakresie 0–5% z krokiem zmienności 0,2% obj. oraz R2 > 0,895 dla stężeń 0–1% zmienianych co 0,05% obj. Modele kalibracyjne powstały we wszystkich przypadkach na podstawie widm absorbancji, a do obliczeń wykorzystano dane z dwóch zakresów długości fal wynoszących odpowiednio 1100–1250 oraz 1750–1900 nm. Uzyskane wyniki dowodzą, że metoda spektroskopowa umożliwia skuteczną detekcję stężeń palmitynianu metylu istotnych z punktu widzenia oceny jakości biopaliw. Wyniki badań posłużą do kalibracji czujników wykorzystywanych do oceny zgodności biopaliw z odpowiednią normą europejską.
DOIDOI:10.15199/62.2017.12.26
Językpl polski
Punktacja (całkowita)15
PunktacjaPunktacja MNiSW = 15.0, 03-02-2019, ArticleFromJournal