Logistyka jako instrument nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem

Jolitta Nowakowska

This papers present the set of instruments formulated as real pro c- esses of product flow and informational factors, which significantly infl u- ence on the company management met h ods. Logistics is a concept of company’s management and is based on the economic knowledge, which analyses and measures the flow of goods and i n formation at integrated market. development of logistics recognised as branch of economic knowledge significantly influences on the increased efficiency of company’s operation.
Author Jolitta Nowakowska (EMaT)
Jolitta Nowakowska,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)
Issue year2015
No36(6)
Abstract in PolishW opracowaniu przedstawiono szereg instrumentów jako realnych pr o- cesów przepływu produktów oraz czynników informacyjnych, mających istotny wpływ na sposób zarządzania przedsiębiorstwem. Logistyka jest rodzajem koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, opartej na wiedzy ekonomicznej, analizującej i mierzącej przepływ dóbr i informacji na zintegrowanym rynku. Rozwój logistyki jako dyscypliny wi e- dzy ekonomicznej ma znaczący wpływ na wzrost efektywności gospodar o- wania w przedsiębiorstwie.
URL http://www.pracenaukowe.wwszip.pl/prace/prace-naukowe-36-.pdf