Konsekwencje podatkowe występowania szarej strefy w polskiej branży hazardowej

Martyna Kotyńska

The article presents the problem of the “shadow economy” in the gambling industry and the tax consequences associated with this phenomenon. A definition of unobserved economy, its causes and effects were shown. Gambling taxation standards in Poland were also described. A comparison of the value of both mutual betting markets was presented with tax revenues for this part of the sector. The methods used to combat the “gray area” were listed. The evaluations show that although they are effective, due to the adaptive nature of the operating entities, it is not possible to solve this problem fully using currently available means.
Author Martyna Kotyńska (WUEB)
Martyna Kotyńska,,
- Wroclaw University of Economics and Business
Other language title versionsTax implications of the shadow economy in the Polish gambling industry
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2020, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957982, 182 p.
Biernacki_Kowalak_Rachunkowosc.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishszara strefa, luka podatkowa, gry hazardowe, podatek od gier hazardowych
Keywords in Englishshadow economy, tax gap, gambling, gambling tax
Abstract in PolishW artykule zaprezentowano problem szarej strefy w branży hazardowej oraz opisano występujące w związku z tym zjawiskiem konsekwencje podatkowe. Podano definicję gospodarki nieobserwowanej, jej przyczyny i skutki. Opisano także obowiązujące w Polsce standardy opodatkowania hazardu. Przedstawiono porównanie wartości obu rynków zakładów wzajemnych razem z wpływami z podatku dla tej części sektora. Wymieniono zastosowane sposoby walki z szarą strefą. Z oceny wynika, że mimo iż są one skuteczne, to zważywszy na adaptacyjny charakter podmiotów w niej działających, rozwiązanie tego problemu nie jest w pełni możliwe z wykorzystaniem dostępnych obecnie środków.
Kotynska_Konsekwencje_podatkowe_wystepowania_szarej_strefy_w_polskiej.pdf 319,39 KB
Score sourcepublisherList