Metody usuwania fluorków z wód

Elżbieta Kociołek-Balawejder , Marta Żebrowska

Fluorki charakteryzują się wąskim zakresem stężeń między prozdrowotnym a wysoce szkodliwym działaniem na organizm ludzki. Duże zagrożenie stanowi ponadnormatywna zawartość jonów fluorkowych w wodach przeznaczonych na zaopatrzenie ludności, gdyż właśnie woda pitna stanowi główne źródło poboru tego pierwiastka przez człowieka. Zagrożenie fluorem wynika zarówno z przyczyn antropogenicznych, jak i związane może być z naturalnym występowaniem i nagromadzeniem tego pierwiastka w środowisku przyrodniczym. Dokonano przeglądu literatury w zakresie najważniejszych metod usuwania fluorków z wód. Omówiono metody strąceniowe, sorpcyjne (z wykorzystaniem różnego typu adsorbentów, a także procesu wymiany jonowej),membranowe oraz metody, w których zastosowano nanoreagenty. Znajomość tych zagadnień może być pomocna w przypadku usuwania resztkowych fluorków z roztworów przemysłowych powstających w wielu procesach produkcyjnych, a także w procesach oczyszczania. W poprzedniej pracy przedstawiono zagrożenia wynikające z obecności fluoru w środowisku naturalnym1). Podkreślono, że pierwiastek ten przyjmowany przez człowieka charakteryzuje się wąskim zakresem bezpieczeństwa między prozdrowotnym a wysoce szkodliwym działa-niem na organizm ludzki. Celem pracy jest przedstawienie (w zarysie) metod usuwania jonów fluorkowych z wód, co jest zagadnieniem ważnym, gdyż właśnie woda pitna stanowi główne źródło poboru tego pierwiastka przez człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)2) dopuszczalne stężenie fluorków w wodzie do celów spożywczych wynosi 1,5 mg/dm3.
Author Elżbieta Kociołek-Balawejder (EaE / IChaFT / DChT)
Elżbieta Kociołek-Balawejder,,
- Department of Chemical Technology
, Marta Żebrowska (EaE / IChaFT / DChT)