Wolność jako stymulanta wymiany

Marzena Schneider

The article presents a discourse about seeking a compromise between justice and efficiency. This has been explained in a context of institutionalised limitations to an individual freedom of property rights set by an imperium to an individual. Necessary determinants for the efficiency limitations have been pointed out, which – despite stepping into the area of economic freedom ‒ are able to build a welfare society and have a positive influence on the process of an exchange. Further to this, the instruments of microeconomics (originating in neoclassicism) have been shown, in a context of an economical analysis of institutions. The author also draws and applies his original theory of property rights to explain limited crew of ease.
Author Marzena Schneider (WUE)
Marzena Schneider,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsFreedom as a booster of exchange process