Istota usług logistycznych

Anetta Zielińska , Magdalena Zug , Agnieszka Gałka

Logistics services play a vital role for a company performance. Such services are frequently provided by external logistics service companies that organize the management of transport, storage of logistics’ products, along with the complex legal and procedural service, including customs clearance.
Author Anetta Zielińska (MISaF / IZM / KL)
Anetta Zielińska,,
- Katedra Logistyki
, Magdalena Zug (MISaF)
Magdalena Zug,,
- Faculty of Management, Information Systems and Finance
, Agnieszka Gałka (WUE)
Agnieszka Gałka,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsThe essence of logistics services
Book Gandzyk O. (eds.): Economic and social development of Ukraine in XXI century : national vision and globalization challenges : collection of scientific articles, 2017, Draft2Digital Publishing House, ISBN 9780692875896, 185 p.
Keywords in Polishlogistyka, usługa logistyczna
Keywords in Englishlogistic, logistics services
Abstract in PolishUsługi logistyczne odgrywają bardzo ważną rolę w działalności przedsiębiorstw. Świadczenie usług logistycznych wykonywane jest często przez zewnętrzne przedsiębiorstwa logistyczne i dotyczą one transportu, magazynowania produktów logistycznych wraz z pełną obsługą formalnoprawną, w tym również celną.
Zielinska_Zug_Galka_Istota_uslug_logistycznych.pdf 2,06 MB
Not used for evaluationyes