Polsko-niemiecka wymiana handlowa produktami rolno-spożywczymi

Anna Kowalska

The purpose of an article was to analyse changes in the size and structure of trade in agri-food products with Germany in the years 2003-2015. There were used data of the Polish Ministry of Finance published by IRIGZ-PIB as well as information from Eurostat and WITS-Comtrade databases. Trade in agri-food products with Germany is gradually increasing, both on the export and import side. Despite the upward trend in trade with Germany in the years 2003-2015, its assortment structure has changed. Calculated TC index indicates export surplus over import of most product groups. The analysis of the SI indicator also confirmed the specialization of Polish agri-food products targeted at the German market for 14 out of 23 assortment groups. The high values of the GL indicator for most agri-food product groups confirm the growing position of their producers.
Author Anna Kowalska (EaE / IES / DMaFE)
Anna Kowalska,,
- Department of Management and Food Economy
Other language title versionsPolish-German Trade in Agricultural Food Products