Samorząd terytorialny w działaniach na rzecz środowiska naturalnego w województwie dolnośląskim

Maria Szejna

The self - government reform caused the number of changes in functio n- ing of the s tate. Both its first and the second stage infl u enced the increase of initiatives in public life. The key spheres of affecting by the communist country have been disproved. In the light of changes the commune self - government at first, and then regional and provincial ones, within the co n- fines of their tasks, commenced the works aiming at representing and sa t- i s fying pe o ple’s needs, including those connected with protection of natural environment. Lower - Silesian Province is an attractive region, both economica l ly and as regards tourism and spa industry. However such opportunities of deve l- opment impose certain obligations on self - government authorities on all management levels. The activity of self - government improved not only the condition of natural environmen t in all its fields but also the ecological awareness.
Author Maria Szejna (EMaT)
Maria Szejna,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)