Application of Heat Pumps in Rapeseed Oil Production

Barbara Łaska-Zieja , Florian Adamczyk , Damian Marcinkowski , Wojciech Golimowski , Marta Kołodziej , Katarzyna Szczurko

The production of rapeseed oil requires a lot of energy. Before being pressed, seeds are conditioned, i.e. heated up to the process temperature for the whole mass. Then, as a result of pressing the extracted oil has a higher temperature compared to the ambient temperature. The objective of the study was to assess the application of heat pumps to reduce the energy consumption of the vegetable oil production process. The article analyses the results of the industrial experiment in which a heat pump was employed to cool down oil and heat up rapeseeds before pressing. As part of B+R project No INNOTECHK2/IN2/5/181835/NCBR/13, a prototype system was constructed with a capacity of 1.5 Mg of oil per hour. The research shows that the return on investment in the heat pump is maximum 2 months. Profit from heating seeds with heat obtained from oil cooling is about PLN 760,000 per annum in the analysed case.
Author Barbara Łaska-Zieja - Institute of Technology and Life Sciences (ITP)
Barbara Łaska-Zieja,,
, Florian Adamczyk - Industrial Institute of Agricultural Engineering
Florian Adamczyk,,
, Damian Marcinkowski - Institute of Technology and Life Sciences (ITP)
Damian Marcinkowski,,
, Wojciech Golimowski (EaE / IChaFT / DAEaQA)
Wojciech Golimowski,,
- Department of Agricultural Engineering and Quality Analysis
, Marta Kołodziej (EaE / IChaFT / DAEaQA)
Marta Kołodziej,,
- Department of Agricultural Engineering and Quality Analysis
, Katarzyna Szczurko (EaE / IChaFT / DAEaQA)
Katarzyna Szczurko,,
- Department of Agricultural Engineering and Quality Analysis
Journal seriesJournal of Research and Applications in Agricultural Engineering, [Prace Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych], ISSN 1642-686X, [0324-8739], (B 12 pkt)
Issue year2018
Vol63
Keywords in Polishpompa ciepła, olej rzepakowy, rzepak, tłoczenie olej
Keywords in Englishheat pump, rapeseed oil, rapeseed, oil extraction
Abstract in PolishProdukcja oleju rzepakowego wymaga dużych nakładów energii. Przed tłoczeniem nasiona są poddawane kondycjonowaniu, czyli podgrzewaniu w całej masie do temperatury procesowej. Następnie na skutek tłoczenia pozyskiwany jest olej o temperaturze wyższej niż temperatura otoczenia. Celem badań była ocena zastosowania pompy ciepła do obniżenia energochłonności procesu produkcji oleju roślinnego. W artykule przedstawiono wyniki doświadczenia wykonane w skali przemysłowej, gdzie zastosowano pompę ciepła do jednoczesnego schładzania oleju i grzania nasion rzepaku przed tłoczeniem. W ramach realizacji projektu B+R nr umowy INNOTECH-K2/IN2/5/181835/NCBR/13 zbudowano instalację prototypową o wydajności 1,5 Mg oleju na godzinę. Z wykonanych badań wynika, że zwrot inwestycji w pompę ciepła to okres nie dłuższy niż 2 miesiące. Zysk z podgrzewania nasion ciepłem pozyskanym ze schładzania oleju to około 760 tys. PLN rocznie w badanym przypadku.
URL http://www.pimr.poznan.pl/biul/2018_3_BL.pdf
Languageen angielski
Laska_Zieja_Adamczyk_Marcinkowski_Golimwski_Kolodziej_Szczurko_Application_Of_Heat_Pumps.pdf 301,99 KB
ScoreMinisterial score = 12.0, 21-02-2019, ArticleFromJournal