Innowacyjność polskich klastrów - strategiczne wyzwanie w zarządzaniu klastrami

Krystyna Moszkowicz , Bogusław Bembenek

The present subject is chosen due to the fact that in Poland, like in other European Union countries, permanent development and absorption of innovation within the innovative process in its broadest sense, constitute the foundation of knowledge-based economy as well as the policy of social and economic consistency. Since 1900 s, it has been frequently emphasized that clusters provide almost perfect conditions for the development of innovative processes. Thus, the innovativeness of Polish clusters has been attempted to characterize. Desk research focuses on the selected results of a few series of research on Polish clusters, conducted by the Polish Agency for Enterprise Development. Theoretical study and a synthetic analysis of secondary sources of information has allowed the formulation of observations of descriptive theoretical, as well as practical nature.
Author Krystyna Moszkowicz (ES / DSMa)
Krystyna Moszkowicz,,
- Department of Strategic Management
, Bogusław Bembenek
Bogusław Bembenek,,
-
Journal seriesOrganizacja i Kierowanie, [Organization and Management], ISSN 0137-5466, e-ISSN 2300-2530, (B 14 pkt)
Issue year2017
No4(178)
Keywords in Polishklaster, innowacyjność, rozwój
Keywords in Englishcluster, innovativeness, development
Abstract in PolishWybór problemu badawczego wynikał z faktu, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, permanentny rozwój i absorpcja innowacji w ramach szeroko rozumianego procesu innowacyjnego stanowią zarówno fundament gospodarki opartej na wiedzy, jak i polityki spójności społeczno-gospodarczej. Od lat 90. XX wieku niejednokrotnie wskazuje się, że niemal doskonałe warunki do rozwoju procesów innowacyjnych zapewniają klastry. Tym samym autorzy artykułu podjęli się próby charakterystyki innowacyjności polskich klastrów. W badaniach typu desk research skoncentrowano się na wybranych wynikach kilku edycji badań polskich klastrów, realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Badania teoretyczne i syntetyczna analiza wtórnych źródeł informacji pozwoliły na sformułowanie konstatacji o charakterze zarówno deskrypcyjno-teoretycznym, jak i praktycznym.
URL http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KZiF/czasopisma/oik/numery/Documents/2017_NR_4_(178).pdf
ScoreMinisterial score = 14.0, 02-07-2019, ArticleFromJournal