Losy zawodowe absolwentów kierunków ekonomicznych

Zofia Hasińska , Iwona Janiak-Rejno , Alicja Smolbik-Jęczmień

The article shows the results of survey research of professional fates of graduates of economic faculties of the university, which in the previous period had different names: Higher School of Commerce, Higher School of Economics, Academy of Economics in Wrocław. The research was carried out in October 2007 among the participants of Jubilee Rallies of Graduates organized on the occasion of the 60th anniversary of the university. The aim of this research was to identify the ways of professional development of graduates and their activity in lifelong learning and self-assessment of their professional career.
Author Zofia Hasińska (MISaF / IOaM / KZPiP)
Zofia Hasińska,,
- Katedra Zarządzania Produkcją i Pracą
, Iwona Janiak-Rejno (MISaF / IOaM / KZPiP)
Iwona Janiak-Rejno,,
- Katedra Zarządzania Produkcją i Pracą
, Alicja Smolbik-Jęczmień (MISaF / IOaM / KZPiP)
Alicja Smolbik-Jęczmień,,
- Katedra Zarządzania Produkcją i Pracą
Journal seriesNauki o Zarządzaniu, ISSN 2080-6000, e-ISSN 2449-9803, (B 10 pkt)
Issue year2012
No1 (10)
Keywords in PolishKariera zawodowa
Keywords in EnglishProfessional career
Abstract in PolishW niniejszym artykule przedstawiono wyniki ankietowego badania losów zawodowych absolwentów kierunków ekonomicznych uczelni, która w minionym okresie przyjmowała kolejne nazwy: Wyższej Szkoły Handlowej, Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Badanie przeprowadzono w październiku 2007 r. wśród uczestników Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów zorganizowanego z okazji 60-lecia uczelni. Celem tego badania było zidentyfikowanie dróg rozwoju zawodowego absolwentów i ich aktywności w kształceniu ustawicznym oraz ocena własnej kariery zawodowej.