Regulacje prawne jako towar na przykładzie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta

Dominik Tracz

The aim of this article is to present and verify the concept of formation of state regulation of markets. George Stigler proposed his model of regulation in 1971 and described politicians as individuals who maximize their own benefits. Then Sam Peltzman in 1976 and Gary Becker in 1983 also suggested their models. All these models are based on the same basic assumptions, but differ in the perception of variables that politicians take into account and what decisions they make. On the example of the Act on Limiting Trade on Sundays and Festivals in Poland, the article will show that no model has a complete representation in reality.
Author Dominik Tracz (WUE)
Dominik Tracz,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsLegal regulations as a good on the example of the act on limiting trade on sundays and festivals
Book Borkowska Bożena (eds.): Ekonomia, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957302, 117 p.
Borkowska_Ekonomia.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishgrupy interesu, regulacje ekonomiczne, ograniczenie handlu, zakaz handlu
Keywords in Englishinterest groups, economic regulations, limitation on trade, ban on trade
Abstract in PolishCelem niniejszej pracy jest przedstawienie oraz zweryfikowanie koncepcji powstawania państwowej regulacji rynków. George Stigler zaproponował swój model regulacji w 1971 roku i określił polityków jako osoby interesowne, które maksymalizują własne korzyści. Następnie swoje modele zaproponowali również Sam Peltzman w 1976 roku oraz Gary Becker w roku 1983. Wszystkie te modele opierają się na tych samych podstawowych założeniach, różnią się jednak postrzeganiem zmiennych, jakie politycy biorą pod uwagę, oraz tym, jakie podejmą decyzje. Na przykładzie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta artykuł ukaże, że żaden model nie ma całkowitego odwzorowania w rzeczywistości.
Tracz_Regulacje_prawne_jako_towar.pdf 770,76 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor