Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja jako narzędzia wspomagania decyzji w zarządzaniu kapitałem ludzkim organizacji

Filip Wójcik

Kapitał ludzki i intelektualny stanowią podstawę nowoczesnych organizacji opartych na wiedzy. Zarządzanie kompetencjami jest kluczowym aspektem innowacyjności i zapewnienia wysokiego poziomu oferowanych usług. W niniejszym artykule podjęta została próba przedstawienia kompleksowego i automatycznego systemu wspierającego zarządzanie kapitałem ludzkim, w zakresie budowania modeli kompetencji, rozwoju zawodowego i oceny doboru zadań w podmiotach typu software house. Algorytm opiera się na kontekstowej analizie semantycznej, połączonej z ekstrakcją fraz kluczowych i procedurami klasyfikacji. Wyniki uzyskane metodą walidacji krzyżowej – 61% precyzji przypisań do wybranych departamentów oraz 75% precyzji doboru zadań wskazują, iż system potrafi rozpoznawać istniejące w strukturze organizacji wzorce. Przedmiotem dalszych badań jest kalibracja systemu w zależności od komórki organizacyjnej oraz przetwarzanie dokumentów aplikacyjnych kandydatów w procesie rekrutacji.
Author Filip Wójcik (WUE)
Filip Wójcik,,
- Wrocław University of Economics
Book Piech Krzysztof (eds.): Zagadnienia aktualnie poruszane przez Młodych Naukowców 13 [Dokument elektroniczny], 2018, Creativetime, ISBN 9788363058838, 297 p.
Piech_ZAGADNIENIA_AKTUALNIE_PORUSZANE_PRZEZ_MLODYCH.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishwspomaganie decyzji, sztuczna inteligencja, zarządzanie, analiza języka naturalnego