XXII konferencja naukowa z cyklu Rachunkowość a controlling w Karpaczu w 2017 roku

Piotr Bednarek

The text provides a report on a scientific conference organized by the Chair of Cost Accounting, Management Accounting and Controlling at the Institute of Accounting of the University of Economics in Wroclaw from 16 to 18 October 2017 in Karpacz. The title of the conference, which was part of the Accounting and Controlling cycle, was Dilemmas in Cost and Performance Management. It addressed today's problems and challenges in managing costs and performance. During the conference there were international guest sessions entitled Global Challenges of Management Control and Reporting. At this year's conference, Professor Paul Dieter Kluge was solemnly thanked for his many years of professional work and active participation in many conference editions.
Author Piotr Bednarek (MISaF / IR / KRC)
Piotr Bednarek,,
- Katedra Rachunku Kosztów, Rachunkowości Zarządczej i Controllingu
Other language title versionsXXII Conference on Accounting and Controlling in Karpacz in 2017
Journal seriesZeszyty Teoretyczne Rachunkowości, ISSN 1641-4381, e-ISSN 2391-677X, (B 15 pkt)
Issue year2018
Vol96(152)
Keywords in Polishrachunkowość, rachunkowość zarządcza, controlling, zarządzanie kosztami, dokonania, konferencja
Keywords in Englishaccounting, management accounting, controlling, cost management, performance, conference
Abstract in PolishTekst zawiera sprawozdanie z konferencji naukowej zorganizowanej przez Katedrę Rachunku Kosztów, Rachunkowości Zarządczej i Controllingu w Instytucie Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w dniach 16–18 października 2017 roku w Karpaczu. Konferencja w ramach cyklu Rachunkowość a controlling pod hasłem przewodnim Dylematy w zarządzaniu kosztami i dokonaniami dotyczyła współczesnych problemów oraz wyzwań w zarządzaniu kosztami i dokonaniami. W trakcie konferencji miały miejsce sesje z udziałem gości z zagranicy zatytułowane Global Challenges of Management Control and Reporting. Na tej konferencji uroczyście podziękowano prof. dr hab. Paul Dieter Kluge za jego wieloletnią pracę zawodową oraz czynny udział w wielu edycjach konferencji.
DOIDOI:10.5604/01.3001.0011.6176
URL https://ztr.skwp.pl/resources/html/article/details?id=167620