The Consumption of Mineral Fertilizers and Herbicides in Poland Against the Background of the European Union

Arkadiusz Piwowar

The popularity of fertilizers and plant protection treatments with chemical preparations is based, among other factors, on their ease of use and fast effects. This paper presents an analysis of the consumption of selected agrochemicals in EU-28 agriculture in type and spatial arrangement. The main aim of the article is to present changes in the examined scope, including the identification of Poland's rank in the consumption of selected agrochemicals against the background of European Union countries. According to the analysis, the consumption of mineral fertilizers and herbicides in Poland is one of the highest in Europe. Due to potential threats to human health and life and environmental risks, special attention should be paid to agricultural practices with regard to the use of agrochemicals.
Autor Arkadiusz Piwowar (IE / INE / KZG)
Arkadiusz Piwowar
- Katedra Zarządzania i Gospodarki Żywnościowej
Tytuł czasopisma/seriiScientific Journal Warsaw University of Life Sciences-SGGW. Problems of World Agriculture, [Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Problemy Rolnictwa Światowego], ISSN 2081-6960, e-ISSN 2544-0659, (B 13 pkt)