Zmiany w przepisach dotyczących wynagrodzeń po 1 sierpnia 2019 r

Aleksandra Kusza

The article presents changes in the law related to the calculation of remuneration that took place after 1 August 2019. The mentioned reforms and their possible effects for both employees and employers were described. The analysis of legal acts and other articles was used. The considerations show that not all changes are positive and that it is difficult to assess them explicitly.
Author Aleksandra Kusza (WUEB)
Aleksandra Kusza,,
- Wroclaw University of Economics and Business
Other language title versionsChanges in remuneration regulations after 1 August 2019
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2020, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957982, 182 p.
Biernacki_Kowalak_Rachunkowosc.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishkoszty uzyskania przychodu, skala podatkowa, kwota wolna od podatku, wynagrodzenie minimalne
Keywords in Englishtax deductible expenses, tax scale, tax allowance, minimum remuneration
Abstract in PolishW artykule przedstawiono zmiany w przepisach prawa związanych z naliczaniem wynagrodzeń, które wprowadzono po 1 sierpnia 2019 r. Opisano wspomniane reformy i ich możliwe skutki zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Posłużono się analizą aktów prawnych i innych artykułów. Z rozważań wynika, że nie wszystkie zmiany są pozytywne oraz że trudno jest dokonać ich jednoznacznej oceny.
Kusza_Zmiany_w_przepisach_dotyczacych_wynagrodzen.pdf 273,57 KB
Score sourcepublisherList