Wykorzystanie asymetrii informacji na rynku finansowym

Aleksandra Piasna

The topic of the article is the problem of taking advantage of information asymmetry in financial market. Taking the example of Enron and Finroyal, the analysis of ways of taking advantage of information asymmetry has been subjected. The article also refers to problems connected with information asymmetry such as opportunism, agency theory and moral hazard. The main aim of the article is to find causes of information asymmetry and ways of preventing it.
Author Aleksandra Piasna (WUE)
Aleksandra Piasna,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsTaking advantage of information asymmetry in financial market
Book Borkowska Bożena (eds.): Ekonomia, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957302, 117 p.
Borkowska_Ekonomia.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishasymetria informacji, oportunizm, pokusa nadużycia, teoria agencji, rynek finansowy, inwestycje
Keywords in Englishinformation asymmetry, opportunism, moral hazard, agency theory, financial market, investments
Abstract in PolishNiniejszy artykuł prezentuje problem wykorzystania informacji na rynku finansowym. Na przykładzie spółek Enron i Finroyal została przeprowadzona analiza sposobów wykorzystania przez przedsiębiorstwa asymetrii informacji. Artykuł odnosi się również do problemów powiązanych z asymetrią informacji – oportunizmu, problemu agencji, pokusy nadużycia. Głównym celem artykułu jest próba wskazania przyczyn asymetrii informacji oraz sposobów zapobiegania jej na rynku finansowym.
Piasna_Wykorzystanie_asymetrii_informacji_na_rynku.pdf 765,64 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor