Twórcza destrukcja na rynku mediów audiowizualnych

Olga Bieganek

The growth of users of streaming platform services around the world has been noticeable for several years. The aim of the article is to demonstrate the occurrence of the phenomenon of crowding out traditional reception of audiovisual images by innovative services upon demand. The initial phase of the article presents the proportions of time devoted to television activity by century. In the next part, the author focuses on presenting changes in the habits of watching television among generations. Next, the actual number of Netflix users (the largest provider of streaming services) and the absolute number of cable television subscriptions are shown. The final part of the article shows the impact of streaming platforms on the sale of DVD’s and the cinema industry.
Author Olga Bieganek (WUE)
Olga Bieganek,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsCreative destruction on the media market
Book Borkowska Bożena (eds.): Ekonomia, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957302, 117 p.
Keywords in Polishtwórcza destrukcja, innowacje, przedsiębiorca innowator
Keywords in Englishcreative destruction, innovations, entrepreneur innovator
Abstract in PolishOd kilku lat zauważa się wzrost liczby użytkowników usług platform streamingowych na całym świecie. Celem artykułu jest zilustrowanie nowego zjawiska wypierania tradycyjnego odbioru obrazów audiowizualnych przez innowacyjne usługi na żądanie. W pierwszej części artykułu przedstawione są proporcje czasu przeznaczanego na aktywność telewizyjną (według wieku). W kolejnej części autorka skupia się na przedstawieniu zmian w nawykach oglądania telewizji między pokoleniami. Następnie zestawiono rzeczywistą liczbę użytkowników serwisu Netflix (największego dostawcy usług streamingu) z bezwzględną liczbą abonamentów telewizji kablowej. W końcowej części artykułu został ukazany wpływ platform streamingowych na sprzedaż płyt DVD oraz na przemysł kinowy. Przedstawione dane służą do sformułowania hipotezy o twórczej destrukcji na rynku usług audiowizualnych.
Bieganek_Tworcza_destrukcja_na_rynku_mediow_audiowizualnych.pdf 1,55 MB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor