Kultura organizacyjna jako składowa proinnowacyjnego środowiska pracy

Katarzyna Piwowar-Sulej

Creation and implementation of innovations in the enterprise is conditioned by the presence of appropriate human potential formed not only in schools but also in the workplace. The article brings closer the issue of shaping innovative attitudes using the tool in the form of so-called pro-innovative culture. The author used the literature studies as well as results of empirical research conducted in 35 companies in Lower Silesia.
Author Katarzyna Piwowar-Sulej (EaE / IES / KPiSP)
Katarzyna Piwowar-Sulej,,
- Katedra Pracy i Stosunków Przemysłowych
Journal seriesNauki o Zarządzaniu, ISSN 2080-6000, e-ISSN 2449-9803, (B 10 pkt)
Issue year2012
No1 (10)
Keywords in PolishInnowacyjność, Kultura organizacyjna, Innowacje w organizacji
Keywords in EnglishInnovative character, Organisational culture, Innovations in organization
Abstract in PolishTworzenie i wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwach jest uwarunkowane posiadaniem odpowiedniego potencjału ludzkiego. Potencjał ten formowany jest nie tylko w szkołach, ale i w miejscu pracy. W artykule przybliżono zagadnienia kształtowania postaw innowacyjnych w organizacji przez użycie narzędzia w postaci tzw. proinnowacyjnej kultury organizacyjnej. Posłużono się przy tym studiami literatury przedmiotu oraz wynikami badań empirycznych. Badania te zostały przeprowadzone w 35 przedsiębiorstwach Dolnego Śląska.
Citation count*1 (2020-01-22)