Oportunizm w działalności przedsiębiorstw farmaceutycznych

Jan Matuszewski

The main theme of this article are opportunistic activities of pharmaceutical businesses. The author analyses such issues as asymmetric information and bounded rationality, which are tightly connected with opportunism theory according to O.E. Williamson. Problems on pharmaceutical market concern medicine innovativeness, creation of demand by pharmaceutical companies, and monopolization of market as a result of using patented rights. The article presents examples that illustrate the situation on pharmaceutical branch and helps understand what effects for community such activities carry.
Author Jan Matuszewski (WUE)
Jan Matuszewski,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsOpportunism in the activity of pharmaceutical market
Book Borkowska Bożena (eds.): Ekonomia, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957302, 117 p.
Borkowska_Ekonomia.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishoportunizm, firmy farmaceutyczne, asymetria informacji, ograniczona racjonalność, credence goods
Keywords in Englishopportunism, pharmaceutical companies, information asymmetry, bounded rationality, credence goods
Abstract in PolishPrzedmiotem artykułu są oportunistyczne działania przedsiębiorstw farmaceutycznych. Autor porusza takie zjawiska, jak asymetria informacji i ograniczona racjonalność, które są ściśle powiązane z teorią oportunizmu O.E. Williamsona. Problemy na rynku farmaceutycznym dotyczą innowacyjności leków, kreowania popytu przez firmy farmaceutyczne oraz monopolizacji rynku w wyniku stosowania praw patentowych. W artykule zostały przedstawione przykłady, które ilustrują sytuację w branży farmaceutycznej i pozwalają zrozumieć, jakie skutki dla społeczeństwa niosą takie działania.
Matuszewski_Oportunizm_w_dzialalnosci_przedsiebiorstw_farmaceutycznych.pdf 830,97 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor