Outlays on Fixed Assets for Environmental Protection in Dolnośląskie Voivodeship - Selected Problems

Joanna Szymańska , Pavel Jedlicka

This artic le presents the value of fixed investment, which should serve the development of environmental protection in the Dolnośląskie Voivodeship in the years 2011 - 2015. Particular attention was paid in this study on the analysis of the structure of distribution expenses by directions of investing. This artic le also focuses attention on the sources of financ ing investments o f environmental protection. This paper presents the positive changes that have occurred in the technical infrastructure related to environmental protection in the Dolnośląskie Vo ivodeship in the years 2011 - 2015.
Autor Joanna Szymańska (IE / INE / KZG)
Joanna Szymańska
- Katedra Zarządzania i Gospodarki Żywnościowej
, Pavel Jedlicka - Univerzita Hradec Kralove
Pavel Jedlicka
Paginacja366-377
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.55
Książka Jedlicka Pavel, Maresova Petra, Soukal Ivan (red.): Hradec Economic Days Vol. 8(2). Double-blind peer-reviewed proceedings paart II of the international scientific conference Hradec Economic Days 2018, 2018, University of Hradec Kralove, ISBN 9788074357015, 591 s.
Hradec_Economic_Days_Vol. 92).pdf / 44,48 MB / Brak informacji o licencji
Słowa kluczowe w języku angielskimoutlays on fixed assets, environmental protection, Dolnośląskie Voivodeship
URL https://uni.uhk.cz/hed/site/assets/files/1072/proceedings_2018_2.pdf
Języken angielski