Współczesne zagrożenia w cyber przestrzeni, a funkcjonowanie przedsiębiorstw na globalnym rynku

Mariusz Kędzior , Katarzyna Pieczarka

The article is an attempt to identify basic cyber threats and their economic consequences for enterprises that use data digitalization in their activities. The work also pointed to the responsibility of entrepreneurs in the processing of personal data in the light of the new law acts on personal data protection (RODO).
Author Mariusz Kędzior (EMaT)
Mariusz Kędzior,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
, Katarzyna Pieczarka (EMaT)
Katarzyna Pieczarka,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)
Issue year2018
Vol45
Keywords in Polishcyberprzestrzeń, cyber zagrożenia, cyberprzestępczość
Keywords in Englishcyberspace, cyber threats, cybercrime
Abstract in PolishArtykuł stanowi próbę zidentyfikowania podstawowych zagrożeń cybernetycznych i ich skutków ekonomicznych dla przedsiębiorstw, które korzystają z digitalizacji danych w swojej działalności. W pracy wskazano również na odpowiedzialność przedsiębiorców w zakresie przetwarzania danych osobowych w świetle nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO).
URL http://www.pracenaukowe.wwszip.pl/prace/prace-naukowe-45.pdf
ScoreMinisterial score = 6.0, 26-11-2018, ArticleFromJournal