Antyekologiczne subwencjonowanie energii

Michał Ptak

The aim of this article is to review definitions of environmentally harmful subsidies as well as the identification of such subsidies in the design of the excise tax. In the first part of the paper, the nature of environmentally harmful subsidies is discussed. Such subsidies lead to actions that have a detrimental impact on the environment and to negative external effects. On the energy market harmful subsidies lead to the excessive energy consumption. They also inhibit the development of energy efficient technologies. The second part of the article analyses environmentally harmful subsidies in the form of excise duty exemptions and reductions. The paper shows that such subsidies may contribute to the excessive consumption of non-renewable and renewable resources.
Author Michał Ptak (EMaT / DQaEM)
Michał Ptak,,
- Department of Quality and Environmental Management
Journal seriesPrace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISSN 1899-3192, e-ISSN 2392-0041, (B 10 pkt)
Issue year2015
Keywords in Polishochrona środowiska, subwencje, podatek akcyzowy
Keywords in Englishenvironmental protection, subsidies, excise duty
Abstract in PolishCelem artykułu jest przegląd funkcjonujących w literaturze definicji subwencji szkodliwych z punktu widzenia ochrony środowiska, a także identyfikacja tego typu subwencji w konstrukcji podatku akcyzowego. W pierwszej części artykułu omówiono istotę subwencji szkodliwych z punktu widzenia ochrony środowiska. Takie subwencje zachęcają podmioty gospodarcze do podejmowania działań niekorzystnych dla środowiska, powodując powstawanie negatywnych efektów zewnętrznych. Na rynku energii szkodliwe subwencje prowadzą do nadmiernej konsumpcji energii i hamują rozwój energooszczędnych technologii. Druga część artykułu zawiera analizę szkodliwych subwencji, mających postać ulg i zwolnień ustanowionych w konstrukcji podatku akcyzowego. Stosowanie tych subwencji może przyczyniać się nie tylko do nadmiernego zużycia zasobów nieodnawialnych, ale również zasobów odnawialnych.
DOIDOI:10.15611/pn.2015.377.21
Ptak_Antyekologiczne_subwencjonowanie_energii.pdf 323,46 KB
Additional fields
Tyt_nrZrównoważony rozwój organizacji – odpowiedzialność środowiskowa