Zarządzanie należnościami w kształtowaniu płynności finansowej przedsiębiorstw

Rafał Jagoda

This paper presents the premises of proper management of receivables in shaping the financial liquidity of companies. In the first part of the paper on the basis of the literature studies the essence of the concept of corporate liquidity is explained. The second part contains a synthetic analysis of corporate bankruptcies recorded in Poland over several years. The third part presents a practical approach of receivables management. As results of good receivables management in shaping the financial liquidity a business entity is able to more effectively achieve the dynamic development and successfully strive to achieve the best financial results.
Author Rafał Jagoda (WUE)
Rafał Jagoda,,
- Wroclaw University of Economics
Journal seriesPrace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISSN 1899-3192, e-ISSN 2392-0041, (B 10 pkt)
Issue year2015
Keywords in Polishpłynność finansowa, należności, wierzytelności
Keywords in Englishcorporate liquidity, receivables, liability
Abstract in PolishW artykule przedstawiono przesłanki właściwego zarządzania należnościami w kształtowaniu płynności finansowej przedsiębiorstw. W pierwszej części opracowania wyjaśniono na podstawie studiów literatury istotę pojęcia płynności finansowej. Druga część zawiera syntetyczną analizę upadłości przedsiębiorstw zanotowanych w Polsce w ciągu kilku lat. Trzecia część przedstawia praktyczne ujęcie zarządzania należnościami, dzięki któremu jednostka gospodarcza jest w stanie skuteczniej osiągać dynamiczny rozwój i z sukcesem dążyć do uzyskania jak najlepszego wyniku finansowego.
DOIDOI:10.15611/pn.2015.374.06
Jagoda_Zarzadzanie_naleznosciami_w_ksztaltowaniu_plynnosci.pdf 629,7 KB
Additional fields
Tyt_nrRachunek kosztów i rachunkowość zarządcza. Teoria i praktyka