Wykorzystanie idei dobra wspólnego w otwartym modelu innowacji na przykładzie przemysłu farmaceutycznego

Elżbieta Pohulak-Żołędowska

The openness of fundamental knowledge creation (this kind of knowledge is usually referred to as basic research) is not a new concept. Basic research, predominantly conducted by public scientific entities – like universities, state-owned laboratories etc. – by definition constitutes public knowledge, which is freely available in the form of publications. However, open innovation is a more complex phenomenon. It is not only public institutions that guarantee open access to the knowledge base. Private companies operating in high-risk industries also create a common, open knowledge base, which can even be called a ‘knowledge flow platform’ or the ‘knowledge cloud’. The use of common knowledge in some industries (like biotechnology, pharmaceutical industry) is a solution that can improve the efficacy of the innovation process, accelerate the pace of introduc- ing new products to the market and reduce the risk of conducting high-cost research by companies without limiting the profitability of the industry itself. The goal of the article is to reconstruct the open innovation model with emphasis on the knowledge flow (which is an example of the commons of great importance for the model’s economics).
Author Elżbieta Pohulak-Żołędowska (EMaT / DEaEP)
Elżbieta Pohulak-Żołędowska,,
- Department of Economics and Economic Policy
Journal seriesZeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, ISSN 1426-9724, (B 8 pkt)
Issue year2017
Vol75
Keywords in Polishtwarte innowacje, dobra wspólne, dobra klubowe, otwarty kod źródłowy, innowacje
Keywords in English open innovation, the commons, open pool resources, club goods, open source, innovation
Abstract in Polish Obecnie nowe branże przemysłu coraz częściej powstają wskutek odkrycia nau- kowego. Ich istnienie jest dowodem wpływu czystej wiedzy naukowej na gospodarkę. Otwartość procesu tworzenia wiedzy podstawowej (fundamentalnej), egzemplifikowanej przez badania pod- stawowe, jest wręcz wpisana w etos nauki akademickiej. Jednak potraktowanie wiedzy jako dobra wspólnego, w myśl prac Elinor Ostrom, wiedzy współtworzonej dla najbardziej wiedzochłonnych rodzajów przemysłu, jak biotechnologia, przemysł farmaceutyczny czy ICT, jest rozwiązaniem, które poprawia wydajność procesu innowacyjnego, przyśpiesza wprowadzanie produktu na rynek oraz ogranicza ryzyko prowadzenia kosztownych badań naukowych przez przedsiębiorstwa. Jednocześnie dla branż takich jak biotechnologia czy przemysł farmaceutyczny, branż wytwarzających dobra fizy- czne, a nie symboliczne, „uwolnienie” efektów kosztownych badań laboratoryjnych i potraktowanie naukowców jako wspólnoty zdolnej współtworzyć wartość na zasadach open source jest nowym i skutecznym rozwiązaniem.
URL https://wydawnictwo.wsb.pl/sites/wydawnictwo.wsb.pl/files/czasopisma-tresc/ZNPoz75.pdf
ScoreMinisterial score = 8.0, 02-07-2019, ArticleFromJournal