Enterprising men of Jelenia Góra within the years 2013-2015 - an analysis of selected statistical data

Agata Buczak

The objective of the article was presentation the profile of the activity of companies registered in Jelenie Góra in the years 2013-2015. The research was carried out using statistical data obtained from the Central Statistical Office. The types of activities that attracted the most interest among men deciding to set up their own business were indicated. A detailed analysis of the data also allowed to indicate the diversity of the newly appointed male economic activities.
Author Agata Buczak (EMaT)
Agata Buczak,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)
Issue year2018
Vol45
Abstract in PolishCelem artykułu było zaprezentowanie profilu działalności firm, które w latach 2013-2015 zostały zarejestrowane przez mężczyzn w Jeleniej Górze. Badania zrealizowano z wykorzystaniem danych statystycznych pozyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego. Wskazano rodzaje działalności, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród panów decydujących się na założenie własnej firmy. Szczegółowa analiza danych pozwoliła również na wskazanie różnorodność wśród nowo powołanych męskich działalności gospodarczych.
URL http://www.pracenaukowe.wwszip.pl/prace/prace-naukowe-45.pdf
Languageen angielski