Umowy-zlecenia okiem płatnika – czyli jak zaoszczędzić na składkach ZUS

Izabela Szwacińska

The article is designed to familiarize a reader with the most popular civil form of salary – order contract. Selected ways in which the order contract contributes to the cost optimization of Social Insurance Institution is the main object of the research. A perspective of the payer is primarily introduced. In each chapter another example is described (dependently on a status or a situation of a cotractor). Aspects presented in the article are increasingly used in establishing an employment relationship. Because of that fact the topic should be familiar for employers as well as for employees.
Author Izabela Szwacińska (WUE)
Izabela Szwacińska,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsOrder contracts seen by a payer – how to save some money on contribution to Social Insurance Institution
Book Pauka Marek, Luty Piotr (eds.): Finanse, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-695-4, 60 p.
Keywords in Polishumowa-zlecenie, składki ZUS, student, emeryt, zlecenie a działalność gospodarcza
Keywords in Englishorder contract, contributions to the Social Insurance Institution, student, pensioner, contract order vs. economic activity
Abstract in PolishUmowa-zlecenie jest najpopularniejszą cywilnoprawną formą zatrudnienia. Przedmiotem badań w niniejszym artykule są wybrane sposoby, dzięki którym umowa-zlecenie przyczynia się do optymalizacji kosztów z tytułu składek ZUS z punktu widzenia płatnika. W każdym z punktów został przedstawiony inny przykład, w zależności od statusu bądź sytuacji zleceniobiorcy. Aspekty poruszane w artykule są coraz częściej wykorzystywane podczas nawiązywania stosunku pracy, dlatego warto się z nimi zaznajomić, będąc stroną zarówno zatrudniającą, jak i zatrudnianą. Celem autorki artykułu jest przedstawienie, w jaki sposób zleceniodawca ma możliwość zaoszczędzić na składkach ZUS, z kim zawierać umowę, aby koszty były jak najniższe.
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor