Determinants of human resource management in health care institutions

Paulina Ucieklak-Jeż , Agnieszka Bem

The aim of the paper is to present specific conditioning of a personal function in health care’s institu-tions, hospitals in the first place. Detailed hypotheses have been formulated as follow: • there are specific legal determinants of human resource management in health care units, • there are specific demographic determinants of human resource management in health care units, • there are specific economic determinants of human resource management in health care units. Research carried out in this area clearly indicate, that the approach to the personal function is different in hospitals that have undergone a restructuring process and in hospitals that haven’t launched any restructuring program.
Author Paulina Ucieklak-Jeż - Jan Dlugosz University in Czestochowa (UJD)
Paulina Ucieklak-Jeż,,
, Agnieszka Bem (MISaF / IZF / KFP)
Agnieszka Bem,,
- Katedra Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych
Journal seriesNowoczesne Systemy Zarządzania, ISSN 1896-9380, (B 6 pkt)
Issue year2017
Vol12
Keywords in Polishopieka zdrowotna, zasoby ludzkie systemu zdrowotnego, zarządzanie zasobami ludzkimi w służbie zdrowia
Keywords in Englishhealth care, Human Resources for Heath (HRH) human resource management in health care
Abstract in PolishCelem niniejszej pracy jest prezentacja podstawowych problemów, związanych z zarządzaniem zaso-bami ludzkimi w szpitalach. Szczegółowe hipotezy zostały sformułowane następująco: • istnieją szczególne uwarunkowania prawne zarządzania zasobami ludzkimi w zakładach opieki zdrowotnej, • istnieją szczególne uwarunkowania demograficzne zarządzania zasobami ludzkimi w zakładach opieki zdrowotnej, • istnieją szczególne uwarunkowania ekonomiczne zarządzania zasobami ludzkimi w zakładach opieki zdrowotnej. Badania prowadzone w tym obszarze jasno wskazują, że podejście do funkcji personalnej jest różne w jednostkach, które przeszły restrukturyzację i w jednostkach, które takiej restrukturyzacji nie przeszły.
Languageen angielski
Score sourcejournalList