Fundusze unijne jako alternatywny sposób finansowania MSP

Sandra Babisz

The process of financing is the most important aspect determining the prosperity of an enterprise. It is necessary for an entrepreneur to choose appropriate financing sources. Due to the obstacles enterpises from SME sector are struggling with and the willingness to develop, they are looking for alternative sources of financing. That kind of financial source is for example subvention obtained from European funds. The aim of this article is to compare funds acquired from the European Regional Development Fund and the European Social Fund in the Lower Silesian Voivodship with funds acquired by whole country, which were dedicated to the development of entrepreneurship.
Author Sandra Babisz (WUE)
Sandra Babisz,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsEuropean funds as alternative financing sources for small and medium-sized enterprises
Book Pauka Marek, Luty Piotr (eds.): Finanse, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957371, 131 p.
Keywords in Polishfinansowanie, małe i średnie przedsiębiorstwa, dotacja, rozwój, Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny
Keywords in Englishfinancing, small and medium-sized enterprises, subvention, development, European Union, European Regional Development Fund, European Social Fund
Abstract in PolishProces finansowania przedsiębiorstwa jest najistotniejszym aspektem determinującym jego prosperowanie. Kluczowe jest dobranie przez przedsiębiorcę odpowiednich źródeł pozyskania kapitału. W związku z ograniczeniami nałożonymi głównie na przedsiębiorstwa z sektora MSP, a także z chęcią rozwoju poszukują one alternatywnych źródeł finansowania. Takim źródłem jest na przykład dotacja pozyskana z funduszy Unii Europejskiej. Celem niniejszego artykułu jest porównanie środków uzyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego w województwie dolnośląskim na tle całego kraju, które to środki zostały przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości.
Babisz_Fundusze_unijne_jako_alternatywny_sposob_finansowania.pdf 927,42 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor