Zmiany w prawie pracy oraz umowach cywilnoprawnych od 2017 roku

Justyna Kułton

This article describes changes related to labor legislation and civil contracts that were implemented in the year 2017. It refers to the change both in minimal payment and minimal wages in some types of contracts guaranteed by the government, the problem of creating obligatory work regulations in the terms of the number of employees in the company and the change of deadlines related to the delivering of the documents by employers. The main purpose is to provide the changed information to both jobholders and employers, explain the meaning and proposing the right approach of interpreting new law in order to avoid potential mistakes and negative legal consequences. The content is based on legal documents, statements of the experts and articles written by competent work portals, directly related to employment legislation news.
Author Justyna Kułton (WUE)
Justyna Kułton,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsLaw labour and civil-legal agreements changes in 2017
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-663-3, 134 p.
Keywords in Polishprawo pracy, umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, umowa-zlecenie
Keywords in Englishlaw labour, employment contract, civil law contracts, contract agreement
Abstract in PolishArtykuł dotyczy zmian w prawie pracy oraz umowach cywilnoprawnych, które zostały wprowadzone w 2017 roku. Poruszone zostały między innymi kwestie zmiany wysokości wynagrodzenia minimalnego, wprowadzenia minimalnych stawek godzinowych w umowach-zleceniach oraz umowach świadczenia usług, zmian w prowadzeniu regulaminów pracy dla pracodawcy uzależnionych od liczby zatrudnionych pracowników oraz zmian terminów dostarczania dokumentów stronom pracy. Opracowanie ma na celu uświadomienie zarówno osobom zatrudnionym, jak i osobom zatrudniającym znaczenie nowych przepisów oraz podpowiedzenie sposobu interpretowania ich, aby uniknąć potencjalnych błędów oraz problemów prawnych. Sformułowane treści opierają się zarówno na tekstach prawnych, jak i wypowiedziach ekspertów oraz artykułach zamieszczanych przez kompetentne portale, również bezpośrednio związane z tematyką zatrudnienia.
Kulton_Zmiany_w_prawie_pracy_oraz_umowach.pdf 399,63 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor