Rola ingerencji rządowych w wywołaniu kryzysu finansowego w 2008 roku

Jakub Sitkiewicz

The main goal of this article is to demonstrate, that the World Financial Crisis in 2008 is not an example of free-market failure. It was directly caused by the government interference. This article shows, how the clear causes of crisis, such as real estate bubble or increase of using complex financial instruments like CDS or MBS, were in fact caused by previous state actions.
Author Jakub Sitkiewicz (WUE)
Jakub Sitkiewicz,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsRole of state interference in the initiation of the financial crisis in 2008
Book Pauka Marek, Luty Piotr (eds.): Finanse, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-695-4, 60 p.
Keywords in Polishkryzys subprime, MBS, CDO, CDS, FED
Keywords in Englishsubprime crisis, MBS, CDO, CDS, FED
Abstract in PolishCelem artykułu jest wykazanie, że ogólnoświatowy kryzys finansowy w 2008 roku, mający początki w Stanach Zjednoczonych, nie był klęską wolnego rynku, lecz wynikał bezpośrednio z działań, które można jednoznacznie uznać za ingerowanie państwa w wolny rynek. W tym artykule zostaną omówione podstawowe mechanizmy finansowe, które doprowadziły do kryzysu, jak bańka spekulacyjna czy używanie instrumentów finansowych takich jak MBS lub CDO w celu sekurytyzacji. Jednocześnie, wraz z omawianiem konkretnych zagadnień finansowych, zostaną wskazane działania interwencjonistyczne rządu Stanów Zjednoczonych w celu poprawnej identyfikacji genezy tych zjawisk.
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor