Democracy deficit in the Arab world

Weronika Kaczmarska

The article’s main focus is democracy deficit in the Arab world. The analysis based on desk research helps to understand the political conditions in chosen countries located in the Middle East and North Africa. Conducted research makes it possible to distinguish reasons of democracy shortfall based on different aspects such as: religion, values, alternative threat and dictatorship. Additionally, economic conditions are taken into consideration in the form of restrictions on competition, both domestic and external and extended subsidies to elite groups. There is a strong emphasis on countries interplay and how it affects current political situation in chosen countries. At the end, there are certain conditions for the future regime change.
Author Weronika Kaczmarska (WUE)
Weronika Kaczmarska,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsDeficyt demokratyczny w krajach arabskich
Book Bobowski Sebastian, Kuźmińska-Haberla Aleksandra (eds.): Ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957388, 122 p.
Bobowski_Kuzminska-Haberla_Ekonomia_i_miedzynarodowe_stosunki_gospodarcze.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishkraje arabskie, demokracja
Keywords in EnglishArab world, democracy
Abstract in PolishPrzedmiotem badań był demokratyczny deficyt w krajach arabskich. Analiza oparta na źródłach wtórnych pozwala zrozumieć warunki polityczne w wybranych krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Przeprowadzone badanie umożliwia wyróżnienie przyczyn braku demokracji na podstawie takich aspektów, jak: religia, wartości, alternatywne, zagrożenie i dyktatura. Dodatkowo uwzględniono warunki ekonomiczne w postaci krajowych i zagranicznych ograniczeń konkurencji oraz rozwiniętych dotacji dla elit. Wyszczególniono, jaki wpływ na sytuację polityczną ma wzajemne oddziaływanie państw. Przedstawiono warunki przyszłej zmiany ustroju.
Languageen angielski
Kaczmarska_Democracy_deficit_in_the_Arab_world.pdf 959,2 KB