Ekosocjonomia: nauka o gospodarowaniu

Walenty Ostasiewicz

Human economy, as one of the most important social institutions, makes a part of the economy of nature. Nonetheless bodies of knowledge about these three systems: economic, social and ecological, are based on drastically different concepts. This article presents a way for reconciliation of all the three sciences by using unified conceptual framework of nature's economy. It turns out that purely biological concept of metabolism can be extended to encompass human societies and their institutions. The extended concept has been referred to as a social metabolism. This paper contains some basic examples show-ing the way how social metabolism can be quantified in terms of energetic and material flows. This can be used for classifying societies according to their metabolic profiles.(original abstract)
Author Walenty Ostasiewicz (MISaF / IZM / KS)
Walenty Ostasiewicz,,
- Katedra Statystyki
Other language title versionsEcosocionomics: a Science of Economy
Journal seriesŚląski Przegląd Statystyczny, ISSN 1644-6739, e-ISSN 2449-9765, (B 9 pkt)
Issue year2017
No15(21)
Keywords in Polishstatystyka, gospodarka
Keywords in Englishatatistics, economy
Abstract in PolishGospodarka ludzka będąca jedną z najważniejszych instytucji społecznych stanowi tylko część gospodarki przyrodniczej. Arystotelesowskie rozumienie gospodarki jako systemu czynności zapewniających dobre życie członkom domostwa rodzinnego już w XVII wieku zostało metaforycznie rozszerzone na mikrokosmos (pojedyncze zwierzę) i na makrokosmos (cała przyroda, całe środowisko naturalne). Niezależnie od takiego jednolitego, organicystycznego ujęcia wiedza naukowa o trzech podstawowych systemach (gospodarka, społeczeństwo i środowisko naturalne) formułowana jest przy użyciu bardzo różnych pojęć. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja sposobu i korzyści ujmowania całości procesów produkcyjnych z wykorzystaniem biologicznych pojęć metabolizmu, które w przypadku systemów społecznych nazywa się metabolizmem społecznym lub gospodarczym.(abstrakt oryginalny)
DOIDOI:10.15611/sps.2017.15.12
URL http://www.dbc.wroc.pl/publication/41420