Mechanizm odwrotnego obciążenia podatkiem VAT w branży budowlanej

Karolina Kuropka

In the article a reverse charge VAT mechanism was presented for entities acting in the construction industry. The criteria that are used for this type of taxation and requirements concerning entities which were covered by this tax construction were pointed out. In the article an aim of implementing the reverse charge mechanism was shown for this business. A attention was paid to the effects of implementing principles of taxing for the functioning of building enterprises and consequences of decisions made by them. A possible approach of tax organs for described tax solutions was indicated.
Author Karolina Kuropka (WUE)
Karolina Kuropka,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsReverse charge VAT mechanism in the construction industry
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-663-3, 134 p.
Keywords in Polishprawo podatkowe, odwrotne obciążenie, podatek od towarów i usług, branża budowlana
Keywords in Englishtax law, reverse charge, value added tax, construction industry
Abstract in PolishW artykule zaprezentowano mechanizm odwrotnego obciążenia VAT dla podmiotów działających w branży budowlanej. Wskazano na kryteria stosowania tego typu zasad opodatkowania oraz wymogi prawne dotyczące podmiotów, które zostały objęte tą konstrukcją podatkową. Przedstawiono cel wprowadzenia mechanizmu odwrotnego obciążenia dla tej branży. Zwrócono uwagę na możliwe skutki wdrożonych zasad opodatkowania dla funkcjonowania podmiotów budowlanych oraz konsekwencje podejmowanych przez nie decyzji. Wskazano na możliwe podejście organów podatkowych do przedstawionych rozwiązań podatkowych.
Kuropka_Mechanizm_odwrotnego_obciazenia_podatkiem_vat.pdf 346,55 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor