Rola oraz znaczenie innowacji i tradycji w małych przedsiębiorstwach

Jacek Wychowanek

Small - sized enterprises in the current market economy must take i n- novative actions. It is direction of their development. For enterprises, of which a traditional product or a way of producing it are a b ase of functio n- ing, integrating above notions: the innovation and the tradition in own a c- tion is significant. This way of managing will assist building the brand and the position of the enterprise. Introducing the role the tradition and innovations are ful filling which in functioning to small - sized enterprises is a purpose of the article and pr e- senting mutual using these two notions in practice on the example of the bakery. Apart from definitions, kinds and exa m ples of the innovation and the tradition, also conditioning of small - sized enterprises was discussed for innovative actions and the case study.
Author Jacek Wychowanek (EMaT)
Jacek Wychowanek,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)