Nowoczesne metody budżetowania: wady i zalety

Alicja Gadowska

This paper shows the definition of budgeting and its origin. Furthermore, the relevance of the process in enterprise is featured. The article also describes traditional budgeting methods and shows their defects. The main goal of this paper is to analyze modern budgeting methods, which are characterized and their disadvantages and advantages aree given.
Author Alicja Gadowska (WUEB)
Alicja Gadowska,,
- Wroclaw University of Economics and Business
Other language title versionsModern budgeting methods: disadvantages and advantages
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2020, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957982, 182 p.
Biernacki_Kowalak_Rachunkowosc.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishbudżetowanie, budżet, budżetowanie oparte na działaniach, zrównoważona karta wyników, zarządzanie bez budżetów
Keywords in Englishbudgeting, budget, activity based budgeting, Balanced Scorecard, Beyond Budgeting
Abstract in PolishW artykule przybliżono definicję budżetowania oraz źródła jego pochodzenia. Zaprezentowano istotność procesu budżetowania w działalności przedsiębiorstwa i jego ważną rolę w procesie zarządzania jednostkami gospodarczymi. Zostały scharakteryzowane tradycyjne metody budżetowania. Ponadto zaprezentowano podstawowe problemy z nimi związane. Celem artykułu jest analiza zalet oraz wad nowoczesnych metod budżetowania. Główną metodą badawczą wykorzystaną do przygotowania artykułu jest analiza literatury z zakresu budżetowania klasycznego oraz metod budżetowania nowoczesnego.
Gadowska_Nowoczesne_metody_budzetowania_wady_i_zalety.pdf 516,86 KB
Score sourcepublisherList