O trwałym rozwoju

Walenty Ostasiewicz

This paper is based on my Three Conference lectures about the essence of sustainable development, and the critical remarks about Polish literature devoted to this subject. In all publications examined by me authors made references to the Brundtland Report, and quoted definitions of sustainability, but they ignored the fact that this Report has been translated into Polish, and definitions are quite different. Without knowing the basic literature, and on the basis of merely their own intuition many authors gave interpre-tations which might be classified as fantasy. This is caused probably by the fact that the English adjective sustainable has been incorrectly translated as which means balanced.
Author Walenty Ostasiewicz (MISaF / IZM / KS)
Walenty Ostasiewicz,,
- Katedra Statystyki
Journal seriesŚląski Przegląd Statystyczny, ISSN 1644-6739, e-ISSN 2449-9765, (B 9 pkt)
Issue year2015
No13(19)
Keywords in Polishtrwały rozwój, zachowanie planety, krytyka słownictwa, polskie publikacje
Keywords in Englishsustainable development, planet sustaining, critique Polish vocabulary
Abstract in PolishNiniejszy artykuł stanowi wersję publikacyjną trzech referatów o tzw. zrównoważonym rozwoju. Pierwszy referat był wygłoszony w grudniu 2013 r. w Biało-wieży na konferencji organizowanej wspólnie przez Urząd Statystyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku. Drugi referat był wygłoszony w 2014 r. na konferencji zorganizowanej przez Katedrę Statystki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Trzeci referat został wygłoszony w ramach akcji edukacyjnej prowadzonej przez PTS Oddział we Wrocławiu, również w 2014 r. Celem wszystkich referatów było wyjaśnienie znaczenia angielskiego terminu sustainable development, dokonanie przeglądu podsta-wowej literatury i jej krytyczne omówienie. Artykuł niniejszy ma taki sam cel. Wydawać by się mogło dziwne, że po upływie blisko 20 lat od kiedy wyrażenie „zrównoważony rozwój” pojawiło się w literaturze polskiej, zarówno w naukowej, jak i publicystycznej, propagandowej, politycznej itp. odważyłem się wystąpić z twierdzeniem, że pojęcie to wymaga wyjaśnienia. Niestety jest to prawda, którą poświadczają fragmenty publikacji przytoczone w ostatnim paragrafie tego artykułu. W spisie literatury wymienione są też prace godne polecenia jako lektura obowiązkowa, nie omawiam ich ze względu na ograniczone ramy artykułu.
DOIDOI:10.15611/sps.2015.13.13
Ostasiewicz_O_trwalym_rozwoju.pdf 982,95 KB