Przykład zastosowania tabel przestawnych w arkuszu kalkulacyjnym na zajęciach z zakresu rachunkowości zarządczej

Zdzisław Kes

The article describes an example of using pivot tables of MS Excel in the classroom with management accounting. These classes are conducted under the bachelor studies in finance and accounting on Faculty of Management, Computer Science and Finance in The University of Economics in Wroclaw. Information technology in the teaching of that subject is one of the main aspects taken into consideration during the preparation of teaching units for teachers. The described example contains a number of important functions use of pivot tables for management accounting. More than the author drew attention to the problems with the data structure used for sales analysis.
Autor Zdzisław Kes (ZIF / IR / KRC)
Zdzisław Kes
- Katedra Rachunku Kosztów, Rachunkowości Zarządczej i Controllingu
Tytuł czasopisma/seriiFolia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis. Oeconomica, ISSN 2081-0644, e-ISSN 2300-5386, (B 9 pkt)