Rodzaje opodatkowania zysku – ocena porównawcza

Natalia Hormańska

This article main goal is to describe and compare types of profit taxation in Poland. It will present three forms of taxation, such as tax card, tax on recorded revenue without deductible costs and general principles. The article will discuss subjects of taxation, tax rates and record duties of an entrepreneur. Then it will show the differences between these types of taxation. The article goes about a choice of the optimal form of taxation for a given type of economic activity.
Author Natalia Hormańska (WUE)
Natalia Hormańska,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsKinds of profit taxation – comparative analysis
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-663-3, 134 p.
Keywords in Polishpodatek dochodowy, opodatkowanie zysku, ewidencja podatkowa
Keywords in Englishincome tax, profit taxation, tax records
Abstract in PolishArtykuł ma na celu zaprezentowanie i porównanie rodzajów opodatkowania zysku w Polsce. Przedstawione zostaną trzy formy opodatkowania, takie jak karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i zasady ogólne. Zostaną omówione podmioty opodatkowania, stawki podatkowe oraz obowiązki ewidencyjne przedsiębiorcy. Następnie wykazane zostaną różnice między tymi rodzajami opodatkowania. Artykuł przybliża wybór optymalnej formy opodatkowania dla danego rodzaju działalności gospodarczej.
Hormanska_Rodzaje_opodatkowania_zysku_ocena_porownawcza.pdf 393,17 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor