Instytucje integracyjne regionu nordyckiego – organizacja, funkcje i inicjatywy

Dawid Kościewicz

The aim of the article is to present organization, functions and initiatives of the Nordic integration institutions, especially the Nordic Council and the Nordic Council of Ministers, their organization and activities. Both organizations, also with the help of smaller institutions, are important part of modern regional international relations among Nordic countries. The article shows examples of regional initiatives in various socio-economic dimensions. The conclusion is that Nordic integration institutions are not substitute of the European Union, but supplement of its social, regional and environmental policy on the Nordic region level.
Author Dawid Kościewicz (ML)
Dawid Kościewicz,,
- Main Library
Journal seriesNauki Społeczne, ISSN 2080-6019, (0 pkt)
Issue year2012
No1(5)
Keywords in Polishintegracja nordycka, integracja regionalna
Keywords in EnglishNordic integration, regional integration
Abstract in PolishCelem artykułu jest prezentacja instytucji integracyjnych regionu nordyckiego, szczególnie Rady Nordyckiej i Nordyckiej Rady Ministrów, ich organizacji i działalności. Obie organizacje, wspierane przez mniejsze instytucje, są ważną częścią współczesnych regionalnych międzynarodowych stosunków pomiędzy krajami nordyckimi. Artykuł prezentuje przykłady regionalnych inicjatyw w różnych wymiarach społeczno-gospodarczych. Wniosek jest taki, iż nordyckie instytucje integracyjne nie są substytutem Unii Europejskiej, ale uzupełnieniem jej polityki społecznej, regionalnej i ochrony środowiska na poziomie regionu nordyckiego.
URL https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/21310/edition/19017/content?ref=desc
Kosciewicz_Instytucje_Integracyjne_Regionu_Nordyckiego_Organizacja.pdf 536,99 KB
Score sourcejournalList
Citation count*1 (2016-08-18)