Modelowanie podmiotu gospodarującego w ekonomii głównego nurtu a złożoność natury ludzkiej

Aleksander Ostapiuk

Economics as only one of the social sciences observed positive effects of selfishness and considered it to be one of the key defining characteristics of human nature. However, economics over time more and more narrowly comprehended self-interest, which meant that economic man began to be seen as being insensitive and not interested in others. Mainstream economics could not stand up to this allegations. As a result the model of homo oeconomicus has been under strong attack. The aim of the paper is to show that the model of homo oeconomicus can still function and there is no need to reject it. To do this we need to look at the man in a holistic way, not as a model needed to equations and calculations. With the extension of the motivation of economic man he ceases to be inconsistent with the results of the dictator game and also becomes more adapted to the reality.
Author Aleksander Ostapiuk (WUE)
Aleksander Ostapiuk,,
- Wroclaw University of Economics
Book Borkowska Bożena (eds.): Ekonomia, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2015, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-539-1, 136 p.
Keywords in Polishhomo oeconomicus, egoizm, ekonomia neoklasyczna, gra dyktator
Keywords in Englishhomo oeconomicus, selfishness, neoclassical economics, dictator game
Abstract in PolishEkonomia jako jedyna z nauk społecznych zauważyła pozytywne działanie egoizmu i uznała go za jedną z podstawowych cech określających ludzką naturę. Jednak z czasem ekonomia coraz węziej pojmowała własny interes, co sprawiło, że człowiek ekonomiczny zaczął być utożsamiany z nieczułą istotą, która nie interesuje się innymi. Ekonomia głównego nurtu nie potrafiła przeciwstawić się tym zarzutom, przez co model homo oeconomicus był coraz mocnej atakowany. Celem pracy jest pokazanie, że model homo oeconomicus może nadal działać i nie ma potrzeby go odrzucać. Aby było to możliwe, trzeba spojrzeć na człowieka w sposób holistyczny, a nie jak na model, który jest potrzebny tylko do równań i obliczeń. Dzięki rozszerzeniu motywacji człowieka ekonomicznego przestaje być on sprzeczny z wynikami gry dyktator, a także staje się bardziej dopasowany do rzeczywistości.
Ostapiuk_Modelowanie_podmiotu_gospodarujacego_w_ekonomii_glownego.pdf 425,64 KB
ScoreMinisterial score = 0.0, 02-07-2019, MonographChapterAuthor