Konsekwencje zmian ulgi prorodzinnej w polskim systemie podatkowym

Edyta Mazurek

Since 2007 a child tax credit, used by almost 17% of taxpayers, has been in effect in the Polish tax system. It is one of the applicable tax reliefs with the greatest financial impact. It unquestionably represents a considerable aid to families with several children, which is of great importance taking account of the demographic problem faced by Poland. Starting from 2012 the child tax credit has been successively modified. The main purpose of the article is the statistical analysis of the consequences of changes intro-duced to the child tax credit such as the state budget revenue from personal income tax and the progressivity of the tax system, the level of income redistribution, and the tax fairness.
Author Edyta Mazurek (MISaF / IZM / KS)
Edyta Mazurek,,
- Katedra Statystyki
Journal seriesŚląski Przegląd Statystyczny, ISSN 1644-6739, e-ISSN 2449-9765, (B 9 pkt)
Issue year2015
No13(19)
Keywords in Polishulga na dzieci, podatek dochodowy, progresywność podatkowa, spra-wiedliwość podatkowa.
Keywords in Englishpersonal income tax, statutory tax rate, child tax credit, the progressivity index, tax fairness
Abstract in PolishW polskim systemie podatkowym od 2007 r. obowiązuje ulga z tytułu wychowywania dzieci, z której korzysta prawie 17% podatników. Jest to jedna z największych finansowo obowiązujących ulg od podatku. Bezdyskusyjnie stanowi ona dużą pomoc rodzinom wielodzietnym, co w sytuacji kiedy Polska boryka się z problem demo-graficznym ma ogromne znaczenie. Począwszy od 2012 r. ulga na dzieci ulega sukcesywnym modyfikacjom. Głównym celem artykułu jest statystyczna analiza konsekwencji wprowadzanych zmian na wpływy do budżetu państwa z podatku PIT, progresywność systemu podatkowego, poziom redystrybucji dochodów oraz sprawiedliwość podatkową.
DOIDOI:10.15611/sps.2015.13.11
Mazurek_Konsekwecje_zmian_ulgi_prorodzinnej_w.pdf 439,06 KB