Ekonomiczna wartość dodana jako niekonwencjonalna metoda wyceny dochodowej przedsiębiorstwa

Jarosław Ośkiewicz

The article describes the way of valuation by using Economic Value Added, which is assigned to a group of revenue models. The introduction contains the origin of the term and the formula. In the next part of the article the main attention is focused on the metheodology and the most important characteristics of the model. The last chapter is dedicated to controversy with the model and an attempt to make an assessment of Economic Value Added as the model of valuation. Literature studies are the main research method applied in the article.
Author Jarosław Ośkiewicz (WUE)
Jarosław Ośkiewicz,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsEconomic Value Added as an unconventional method of enterprise valuation
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-663-3, 134 p.
Keywords in Polishwycena przedsiębiorstwa, ekonomiczna wartość dodana
Keywords in Englishenterprise valuation, Economic Value Added
Abstract in PolishW artykule przedstawiono metodę wyceny przedsiębiorstwa z zastosowaniem ekonomicznej wartości dodanej – podejście zaliczane do grupy metod dochodowych. We wstępie zawarto genezę terminu oraz przedstawiono wzór. W dalszej części skupiono się na metodologii oraz najważniejszych cechach metody. Ostatnia część artykułu odnosi się do kontrowersji wokół tematu oraz próby ocenienia ekonomicznej wartości dodanej jako metody wyceny przedsiębiorstwa. Wykorzystane metody badawcze to analiza literatury przedmiotu.
Oskiewicz_Ekonomiczna_wartosc_dodana_jako_niekonwencjonalna.pdf 403,23 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor