Inwestycje finansowe w dzieła sztuki w Polsce

Joanna Regmunt , Emilia Brożyna , Grzegorz Michalski

Abstract

Cel – Celem artykułu jest ukazanie na podstawie analizy literatury oraz wyników badań rynku dzieł sztuki w Polce na przestrzeni ostatnich lat. Metodologia badania – Tematyka badań wymaga dogłębnych studiów literaturowych oraz analizy dostępnych danych statystycznych. Przeprowadzono analizy polegające na rozpoznaniu struktury, stanu i rozwoju polskiego runku dzieł sztuki oraz jego elementów w celu stworzenia przesłanek do dalszych prognoz rozwoju rynku. Wynik – Dostrzegalne jest rosnące zainteresowanie finansowymi aspektami nabywania dzieł sztuki. Wśród inwestorów rośnie świadomość postrzegana dzieł sztuki jako aktywów. Oryginalność/wartość – Dobre wyniki zarówno polskiego, jak i światowego rynku sztuki w ciągu ostatnich lat zbiegły się w czasie ze znacznym wzrostem liczby zamożnych obywateli. Wskaźnik High Net Worth Individual w skali światowej szacuje się aktualnie na poziomie 11 milionów. Jest to znaczący wzrost o 51% w stosunku do wyniku z roku 2000.
Autor Joanna Regmunt (IE / INE / KPK)
Joanna Regmunt
- Katedra Pracy i Kapitału
, Emilia Brożyna (IE / INE / KPK)
Emilia Brożyna
- Katedra Pracy i Kapitału
, Grzegorz Michalski (IE / INE / KPK)
Grzegorz Michalski
- Katedra Pracy i Kapitału
Tytuł czasopisma/seriiFinanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, [Zeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia], ISSN 2450-7741, e-ISSN 2300-4460, [1733-2842], (B 9 pkt)
Rok wydania2017
Nr5/2 (89)
Paginacja315-322
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.5
Słowa kluczowe w języku polskiminwestycje, dzieła sztuki, art banking
DOIDOI:10.18276/frfu.2017.89/2-24
Językpl polski
Plik
Regmunt_Brozyna_Michalski_Inwestycje_Finansowe_W_Dziela_Sztuki.pdf 346,93 KB
Punktacja (całkowita)9
Żródło punktacjijournalList
Liczba cytowań*
Cytuj
Udostępnij Udostępnij

Pobierz odnośnik do tego rekordu


* Podana liczba cytowań wynika z analizy informacji dostępnych w Internecie i jest zbliżona do wartości obliczanej przy pomocy systemu Publish or Perish.
Powrót