Historia a teraźniejszość rachunkowości

Jolitta Nowakowska

This evaluation describes history and origins of accountancy, begi n- ning with an cient Paleolithic period and ending with current days. Various forms of business records at various evolutionary periods are presented, until the times of scientific revolution and globalization. Knowledge, info r- mation and efficiency are determinants of ou r times.
Author Jolitta Nowakowska (EMaT)
Jolitta Nowakowska,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)