Enterprising women of Jelenia Góra within the year 2013-2015 - an analysis of selected statistical data

Agata Buczak

The objective of the article was presentation the profile of the activity of companies registered in Jelenia Góra in the years 2013-2015. The analyzes were made on the statistical material obtained from the Central Statistical Office in Wrocław. The types of activities that were of greatest interest to the women who decided to set up their own businesses were indicated. Through to a detailed analysis of the data, diversity has emerged among the newly established women's economic activities.
Author Agata Buczak (EMaT)
Agata Buczak,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)
Issue year2017
Vol42
Abstract in PolishCelem artykułu było zaprezentowanie profilu działalności firm, które w latach 2013-2015 zostały zarejestrowane przez kobiety w Jeleniej Górze. Analiz dokonano na materiale statystycznym pozyskanym z Głównego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Wskazano rodzaje działalności, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród pań decydujących się na założenie własnej firmy. Dzięki szczegółowej analizie danych uwidoczniono różnorodność wśród nowo powołanych kobiecych działalności gospodarczych.
URL http://www.pracenaukowe.wwszip.pl/prace/prace-naukowe-42.pdf
Languageen angielski