Rola i znaczenie uczelni wyższych w kształtowaniu rozwoju turystycznego

Beata Rosicka

In the knowledge - based economy, education becomes important as part of stimulating development activities. The aim of the article is to ide n- t i fy the function of universities in shaping the development of the tourist regions in the era of modern socio - economic challenges. In the article, a u- thor identifies three key functions of universities (education, scientific r e- search and the i m pact on the environment), and presents the educational standards for tourism and recreation. The starting material for the study was the analysis of liter a ture and the tourism study plans.
Author Beata Rosicka (EMaT)
Beata Rosicka,,
- Faculty of Economics, Management and Tourism
Journal seriesPrace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, ISSN 2450-3878, (B 6 pkt)