Determinanty jakości funkcjonowania firm szkoleniowych

Piotr Rogala

W artykule zidentyfikowany został zestaw dwudziestu czynników decydujących o sukcesie firmy ofertującej usługi szkoleniowe. Rozważania oparto na analizie treści wybranych standardów zarządzania firmami szkoleniowymi (tj. ISO 29990 oraz MSUES) oraz na wynikach badań ankietowych, którymi objęto menedżerów dziewięćdziesięciu polskich firm szkoleniowych. Na tej podstawie stwierdzono, iż kluczowym wyzwaniem dla osób zarządzających firmą szkoleniową jest zapewnienie odpowiednich trenerów, gdyż aż trzy czynniki, które zostały uznane przez respondentów za najważniejsze, dotyczyły kadry szkoleniowej. Te czynniki to: (1) trenerzy dysponują odpowiednią wiedzą z zakresu prowadzonych szkoleń, (2) trenerzy dysponują odpowiednią praktyką zawodową z zakresu prowadzonych szkoleń oraz (3) trenerzy potrafią prowadzić szkolenia w sposób interesujący.
Author Piotr Rogala (EMaT / DQaEM)
Piotr Rogala,,
- Department of Quality and Environmental Management
Journal seriesPrzegląd Organizacji, ISSN 0137-7221, (B 13 pkt)