Próba identyfikacji zakresu i zasad koncepcji dobrego rządzenia

Witold Szumowski

The paper analyses ways of understanding good governance. The first part examines a number of definitions of the concept of good governance developed by multilateral organizations, national institutions and scientists. This is followed by a discussion of the criticism of good governance. The final section offersa universal definition of good governance and its constituent principles.
Author Witold Szumowski (MISaF / IOaM / KTOiZ)
Witold Szumowski,,
- Katedra Teorii Organizacji i Zarządzania
Journal seriesZeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ISSN 1898-6447, (B 11 pkt)
Issue year2017
No2(962)
Keywords in Polishdobre rządzenie, zasady dobrego rządzenia, zarządzanie publiczne, współrządzenie
Keywords in Englishgood governance, codes of good governance, public governance, public administration
Abstract in PolishArtykuł stanowi przegląd i próbę krytycznej analizy sposobów rozumienia pojęcia dobrego rządzenia. Najpierw przedstawiono różne definicje pojęcia opracowane przez ekspertów organizacji ponadnarodowych, instytucji krajowych oraz naukowców. Następnie wskazano krytykę, z jaką spotkało się good governance traktowane jako koncepcja. Podjęto także próbę określenia uniwersalnej definicji dobrego rządzenia oraz zestawu jego zasad.
DOIDOI:10.15678/ZNUEK.2017.0962.0207
URL https://zeszyty-naukowe.uek.krakow.pl/article/view/1202/940