Raport z badania dotyczącego postrzegania strony internetowej dedykowanej wrocławskim startupom (www.wroclaw.pl/startupy)

Anna Kręcisz , Kamil Stefanów , Aleksandra Kuźmińska-Haberla

The paper presents the results of the survey conducted among Wroclaw startups regarding the perception of the website dedicated to them. The survey was designed and implemented by the members of the Koło Naukowe CARGO, operating at the International Economic Relations Department at the Wrocław University of Economics. The survey was prepared and conducted under the supervision of dr. Aleksandra Kuźmińska-Haberla in cooperation with Wroclaw Agglomeration Development Agency within the City Programme for the Promotion of the Partnership between Universities and Business. The aim of the study was to determine the level of use, assessment and proposition of changes to the content of the website dedicated to Wrocław startups.
Author Anna Kręcisz (WUE)
Anna Kręcisz,,
- Wrocław University of Economics
, Kamil Stefanów (WUE)
Kamil Stefanów,,
- Wrocław University of Economics
, Aleksandra Kuźmińska-Haberla (ES / DIER)
Aleksandra Kuźmińska-Haberla,,
- Department of International Economic Relations
Other language title versionsReport on the perception of the website dedicated to Wrocław startups (www.wroclaw.pl/startupy)
Book Kuźmińska-Haberla Aleksandra, Bobowski Sebastian (eds.): Ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957098, 132 p.
Keywords in Polishstartupy, innowacyjność
Keywords in Englishstartups, innovations
Abstract in PolishPraca stanowi opracowanie wyników badania wrocławskich startupów w zakresie postrzegania strony internetowej im dedykowanej. Badanie zostało zaprojektowane i zrealizowane przez studentów należących do Koła Naukowego CARGO, działającego przy Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Badanie przygotowano i zrealizowano pod nadzorem dr Aleksandry Kuźmińskiej-Haberli we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej „MOZART”. Celami badania były: określenie poziomu korzystania, ocena oraz propozycja zmian zawartości strony internetowej dedykowanej wrocławskim startupom zarówno w fazie ich powstawania, jak i w momencie rozkwitu pomysłu.
Score sourcepublisherList